22 kovo, 2021

Kaip motyvuoti save karantino metu?

Nors pasitinkame antruosius karantino metus, mokiniams jau kasdienybe tapęs nuotolinis ugdymas vis dar kelia iššūkių. Tiek technologiniai trukdžiai, tiek socialinio kontakto stygius daro įtaką mokinių akademiniams rezultatams karantino metu. Ne ką mažiau svarbu kalbėti ir apie (savi)motyvaciją mokantis namuose. Namai tampa ir poilsio, ir mokslo erdve, tad kartais sunku susikaupti rimtam darbui, kai aplink yra tiek daug įvairių trikdžių – nuo kompiuterinių žaidimų iki užkandžių šaldytuve. Tad kaip padėti sau išlikti motyvuotam, jei atrodo, kad jėgų mokytis nebėra?

– Užsibrėžk tikslus

Ankstesniame straipsnyje jau esame rašę apie tikslų užsibrėžimo svarbą. Geriausia motyvacija – matyti savo progresą. Svarbiausia pradėti nuo mažų žingsnelių – išsikelk tikslą, pvz., perskaityti privalomą knygą. Nusistatyk sau terminą, kurio laikysiesi – tarkime, iki savaitės galo. Taip pat gali padėti pasižadėjimas šeimos nariams ar draugams. Tokie susitarimai su savimi ar kitais paskatina dirbti ir siekti savo tikslų kryptingai. Ši taktika dar veiksmingesnė, jei atlikęs pasižadėtą darbą save apdovanoji!

– Motyvacija iš aplinkos 

Pagalvok apie žmogų, kuriuo žaviesi – tai gali būti šeimos narys, bendraklasis ar draugas. Jei pačiam stinga motyvacijos, apsuptas motyvuotų žmonių ir pats jos atrasi daugiau. Patarimai iš draugų ir artimųjų arba tiesiog sveika konkurencija su klasės draugu gali tapti puikiu akstinu neatsilikti ir judėti į priekį. Kai jauti nerimą, bejėgystę – kalbėkis apie tai su aplinkiniais, kurie gali pasiūlyti savo sprendimų. Pavyzdžiui, šeimos nariai gali prisijungti prie mokymosi ar tapti tavo mokiniais, kuriems papasakosi išmoktą medžiagą (taip ją pakartosi). Paskambinęs draugui, gali susitarti, kad kasdien tuo pačiu metu ruošite pamokas ir taip motyvuosite vienas kitą.

– Susidaryk trukdžių sąrašą

Gali skambėti keistokai, tačiau prižadame – tai labai naudinga. Kai labai nenori mokytis, staiga visos kitos veiklos pasidaro itin įdomios: socialiniuose tinkluose lyg tyčia daug naujienų, kyla noras susitvarkyti kambarį ar išbandyti naują pyrago receptą. Norisi daryti viską, tik ne  tai, ką iš tiesų turėtum. Pažįstama, ar ne? Taigi kaskart, kai mokymąsi pertraukia mintis apie tai, jog turėčiau palaistyti augalus, užuot puolęs imtis pašalinių darbų, tiesiog užsirašyk šį darbą į atskirą lapelį. Kaskart, kai kils noras peržiūrėti naują YouTube video, pasižymėk tai lape. Prie savo trukdžių sąrašo galėsi grįžti, kai darysi pertraukėlę arba pabaigsi numatytą darbą – tuomet poilsio metu  galėsi pasimėgauti naujo video peržiūra ar iškepti pyragą. 

kabute1 Namai tampa ir poilsio, ir mokslo erdve, tad kartais sunku susikaupti rimtam darbui, kai aplink yra tiek daug įvairių trikdžių. kabute2

– Ribok laiką internete

Išmanusis telefonas dažnai tampa pagalbininku mokantis, tačiau gali būti ir pagrindine kliūtimi susikaupti. Dėl šios priežasties informacijos pamokoms ieškok kompiuteriu, o telefoną palik kitame kambaryje, įsijunk “netrukdymo“ režimą arba nusistatyk naudojimosi programėlėmis limitą. Naudingas patarimas – išsijunk programėlių siunčiamus pranešimus, nes būtent jie priverčia pažvelgti į ekraną ir įsijungti programėlę, kur išeikvojama daug brangaus laiko. 

– Venk mokytis lovoje

Ilgos valandos prie darbo stalo tikrai vargina ir dažnai kyla noras pasiimti nešiojamąjį kompiuterį, sąsiuvinį ir persikelti į patogią lovą. Dažnai pradėjus dirbti lovoje, kyla noras prigulti, o įsipatoginus ima miegas arba noras naršyti internete. Pažįstama situacija? Tam, kad to išvengtum, geriausia dirbti prie darbo stalo, o lovos erdvę palikti poilsiui. Tau padėkos tavo nugara ir akys, o ir atlikti darbus bus lengviau. 

– Nepamiršk ilsėtis

Noras būti itin produktyviam gali vesti ir iki kraštutinumų – tad svarbu nepervargti ir neperspausti savęs. Nepamiršk poilsio – planuok pertraukas, gerai miegok ir stenkis kasdien laikytis dienos plano. Kokybiškas poilsis nuo mokymosi taip pat padidina efektyvumą ir motyvaciją.