10 spalio, 2019

Logopedės komentaras

Kada reikėtų apsilankyti konsultacijai pas specialistą ir kaip vaiko kalbos raida galima užsiimti savarankiškai namuose? Komentuoja Alfa klasės logopedė:

„Nuo ketverių su puse metų vaikai turėtų susitikti su logopedu, kad specialistas galėtų įvertinti, ar visi vaiko garsai tariami tinkamai. Ketvirtaisiais – penktaisiais metais vaikai jau turėtų mokėti tarti taisyklingai daugumą kalbos garsų, o iki šeštojo gimtadienio išmokti ir garsą „R“.

Jei jūsų ketverių metų amžiaus atžala netaisyklingai taria garsus, kreipkitės ir konsultuokitės su logopedu. Garsų tarimo trūkumai būdingi ir rimtiems kalbos sutrikimams, todėl labai svarbu, kad reikiama pagalba būtų suteikta laiku.

kabute1 Garsų tarimo trūkumai būdingi ir rimtiems kalbos sutrikimams, todėl labai svarbu, kad reikiama pagalba būtų suteikta laiku. kabute2

Kaip galite patys ugdyti vaiko kalbinę raidą?

• Kai vaikas ištaria žodį netaisyklingai, neakcentuokite klaidos. Pakartokite žodį taisyklingai, neparodydami vaikui, kad jis suklydo. Pavyzdžiui: „blaskė“ – taip, tai braškė.
• Jeigu vaikas netaria garso „r“ ar kurio nors kito, nereikėtų prašyti: pasakyk „Rrrr“. (Siekiant, kad vaikas neįgytų baimės bandyti tarti žodžių su šiuo garsu, baimindamasis, kad ir vėl nepavyks). Siekdami išmokyti tam tikro garso, žaiskite žodinius žaidimus, kartokite skiemenuotes, sekite „garso“ pasakas (Žalias žiogas gyveno žolėje, kurioje žydėjo žibutės...).
• Vengti itin dažno mažybinių žodelių vartojimo – mašinytė, katytė, kėdutė ir kt.
• Daug skaitykite, dainuokite dainas, skatinkite vaiką pamėgdžioti garsus.
• Skaitydami knygas bandykite surasti kuo daugiau besirimuojančių žodžių arba pasirinktam žodžiui sugalvokite besirimuojantį atitikmenį.

Svarbiausia, jausdami poreikį, nebijokite kreiptis - logopedas nuramins bei padės atsakyti Jums į rūpimus klausimus, kadangi vaiko kalbos raida – individualus ir sunkiai nuspėjamas procesas.“