Alfa Klasės patarimai

18 balandžio, 2021

Kaip pasiruošti matematikos egzaminui

Pasiruošimas matematikos egzaminui dažnai gali atrodyti kaip tikras galvos skausmas. Tiek 10 klasės matematikos egzaminas (PUPP’as), tiek brandos egzaminas 12 klasėje kelia nerimą mokiniams ir jų tėveliams.

Artėjant svarbiausiems metų atsiskaitymams, pasiteiravome Alfa klasės matematikos mokytojų Domo ir Andriaus: kaip sėkmingai pasiruošti ir išlaikyti matematikos valstybinį egzaminą?

Net penkis šimtukus gavęs Andrius išskyrė ne tik akademinius, bet ir ne ką mažiau svarbius psichologinius patarimus, padėsiančius į egzaminą keliauti be jaudulio:

 

MOKYTOJO ANDRIAUS AKADEMINIAI PATARIMAI

▪ Matematikos egzamino pasiruošimas turėtų prasidėti nuo buvusių egzaminų užduočių ir programos peržvelgimo. To reikia, kad geriau numatytumėte, ko tikėtis egzamino dieną ir kurias temas reiktų įdėmiau pakartoti. Rekomenduoju gerai pakartoti lygtis, nelygybes, funkcijas, stereometriją ir tikimybes, nes kiekvienais metais tai sudaro gana didelę procentinę taškų dalį.

▪ Egzamino metu yra labai svarbu ne tik mokėti teoriją, bet ir ją taikyti. Dėl šios priežasties siūlau kartojant medžiagą paimti gerus 11 – 12 klasės uždavinynus ir iš eilės peržvelgti pagrindinius uždavinius, o ne koncentruotis tik ties teorinėmis žiniomis. Pažvelgus į uždavinį naudinga paklausti savęs „Ar mokėčiau jį išspręsti?“. Jei atsakymas neigiamas ir uždavinys nėra prie sunkiųjų uždavinių skilties, išsiaiškinkite jo sprendimą.

▪ Jei nežinote, kaip išspręsti uždavinį kartodami medžiagą, paklauskite draugo arba, jei yra galimybė, pasiteiraukite mokytojo. Kitų žmonių pagalba tokioje situacijoje yra ypač svarbi. Galite net susiorganizuoti draugų susitikimą, kurio metu kartu spręstumėte uždavinius – taip kils daugiau uždavinio sprendimo idėjų ir mokytis nebus taip nuobodu.

▪ Būtinai ištyrinėkite savo skaičiuotuvo galimybes prieš eidami į egzaminą. Net ir leistini skaičiuotuvai turi labai daug naudingų funkcijų, tai gali sutaupyti Jums daug laiko ir protinių resursų.

▪ Matematikos egzamino metu nesustokite prie uždavinių, kurių niekaip nepavyksta išspręsti. Praleiskite tokius uždavinius ir sugrįžkite prie jų tada, kai išspręsite kitus. Laikas egzamino metu yra labai svarbus, o nepavykus išspręsti ilgai spręsto uždavinio gali ženkliai padidėti įtampa.

▪ Kuo aiškiau, tvarkingiau ir preciziškiau užrašykite sprendimus – nuo to irgi priklausys matematikos egzamino vertinimas. Vertintojas Jūsų nepažįsta, todėl turite jam parodyti, kad tikrai suprantate medžiagą, ir tai, kad Jūsų sprendimas yra aiškus Jums, dar nereiškia, kad jis bus aiškus ir vertintojui. Vertintojai yra matematikai, o ne telepatai, tad Jūsų pareiga pasirūpinti sprendimo aiškumu!

▪ Būtinai patikrinkite, ar sprendimuose neįvėlėte klaidų prieš pateikdami atsakymų lapą. Teste neretai įdedami uždaviniai, kuriuose lengva suklysti ir atsakymas, gautas klaidingo sprendimo keliu, būna pateikiamas kaip vienas iš pasirenkamų atsakymų. Neapsigaukite!

PSICHOLOGINIAI PATARIMAI PRIEŠ MATEMATIKOS EGZAMINĄ

➢ Pasirūpinkite savo organizmo savijauta egzamino dieną. Turint 1,5 valandos miego deficitą, žmogaus kognityviniai sugebėjimai krenta apytiksliai 30%. Taip pat nepersivalgykite egzamino dienos rytą, nes daug energijos bus išeikvota maisto virškinimui, o ne protinei veiklai. Darykite viską, kad Jūsų savijauta egzamino dieną būtų kuo geresnė.

➢ Užsimerkite ir besišypsodami įsivaizduokite, kad egzamino dieną laikyti matematikos egzaminą Jums sekasi labai gerai, o kai sužinote rezultatus, be galo jais džiaugiatės! Nuoširdžiai įsijauskite į šią būseną ir praktikuokite tai ne kartą. Teigiama, kad vizualizacija pagerina darbo rezultatus, padeda smegenims labiau pastebėti galimybes ir sumažina streso lygį. O stresas egzamino metu yra tikras atminties žudikas!

➢ Tikėkite, kad egzamino metu Jums pasiseks, pasitikėkite savo jėgomis. Įžengiant į egzamino patalpą Jums gali kilti mintis, kad „galėjote išmokti daugiau“ ir panašiai. Na, taip galvoja beveik visi laikantieji egzaminą, ir taip, visi visada „galėjome išmokti daugiau“. Bet juk tai dar nereiškia, kad išvis nieko nemokate! Būkite savo palaikymo komanda egzamino metu, įdėkite visas savo pastangas, bet kartu ir nepamirškite, kad egzamino balas – tai tik matematinių gebėjimų įvertis, o ne Jūsų asmenybės, gyvenimo ar ateities rodiklis.

kabute1 Laikas egzamino metu yra labai svarbus, o nepavykus išspręsti ilgai spręsto uždavinio gali ženkliai padidėti įtampa. kabute2

5 MATEMATIKOS KOREPETITORIAUS DOMO PATARIMAI

Beveik visi matematikos egzamino uždaviniai yra konstruojami taip, kad bent vienas taškas yra duodamas už matematinio apibrėžimo pritaikymą: logaritmo apibrėžimas, išvestinės apibrėžimas, moda, mediana, n-tojo nario formulė ir t.t. Teisingai pritaikyta matematinė sąvoka toliau padeda plėtoti matematinį konstruktą – uždavinio griaučius, kurie veda tiesiai į atsakymą!

Nepamirškite, kad yra matematikos egzamino formulės! Nereikia visko mokytis atmintinai, labai daug naudingos informacijos yra formulių lape. Išstudijuokite jį, kad suprastumėte, kuriais atvejais naudojamos konkrečios formulės ir taikykite spręsdami uždavinius.
Skaičiuotuvas. Nepamirškite ir jo. Geri naudojimosi skaičiuotuvu įgūdžiai tikrai spartina darbą ir netgi padeda suprasti kai kuriuos matematinius sąryšius. Į egzaminą neškitės skaičiuotuvą, kurio funkcijas žinote ir esate įpratę prie valdymo.
Uždaviniai. Nesvarbu kur, kaip, kada, spręskite uždavinius. Iš esmės, kuo daugiau uždavinių išspręsite, tuo geresnis bus Jūsų rezultatas. Egzaminuose naujo uždavinio formato niekas nesugalvoja, į senus šablonus “stato” naujus skaičius, tad jei būsite matę daug įvairių manipuliacijų ar konstruktų, naujų uždavinių egzamine tikėtina, kad nesutiksite.
Itin aktualu tiems, kurie siekia maksimalaus įvertinimo: paskutinis uždavinys. Jis dažniausiai būna iš šių temų: judėjimo, darbo uždaviniai, skaičių teorija ir kaip 2020 praktika parodė – tikimybės. Tad jei norit “nukauti” egzaminą visiškai, siūlau gerai pasėdėti prie šių temų ir ieškoti iššūkių!

Linkime sėkmės ne tik išlaikyti matematikos egzaminą, bet tai padaryti puikiai!